Očkovací kalendář

Standardní schéma očkování proti klíšťové encefalitidě

Základní očkování se skládá ze tří injekcí/dávek, které se aplikují do horní části paže. Očkování vakcínou Encepur probíhá ve 3 dávkách.

1. dávka   termín si zvolíte sami
2. dávka   1 až 3 měsíce od první dávky
3. dávka   9 až 12 měsíců od druhé dávky

 

 

Kdy se po očkování proti klíšťové encefalitidě tvoří protilátky?

Protilátky proti viru klíšťové encefalitidy, který přenáší přisáté klíště, se vytvoří téměř u všech očkovaných asi 14 dní po dokončení základního očkování dle standardního i zrychleného schématu očkování (3 očkovací dávky).

 

Ochrana proti onemocnění nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou nejprve po 3 letech a potom každých 5 let.

   

Zrychlené schéma očkování proti klíšťové encefalitidě

Třídávkové schéma očkování proti klíšťové encefalitidě trvá běžně jeden rok. Díky zrychlenému schématu je možné dosáhnout dostatečné imunitní odpovědi organismu již tři týdny od podání první dávky. První přeočkování se podává již mezi 12.–18. měsícem. U jednotlivců, kteří vyžadují rychlou imunizaci, lze použít alternativní očkovací schéma:

1. dávka (den 0)

2. dávka (7. den)

3. dávka (21. den)

Sérokonverzi je možno očekávat nejdříve za 14 dnů po 2. dávce, tedy 21 dnů po první dávce. Po ukončení zrychleného základního očkování přetrvávají titry protilátek nejméně po dobu 12 až 18 měsíců, kdy se doporučuje podat první posilovací dávku. Další posilovací dávky se doporučuje podávat každých 5 let. U jedinců starších 49 let se doporučuje přeočkování každé 3 roky.

 

Kdy zahájit očkování proti klíšťové encefalitidě?

První a druhá dávka očkování proti klíšťové encefalitidě se doporučuje v zimních měsících, třetí dávka vakcíny by se měla aplikovat před začátkem následující sezóny klíšťat. V teplém období je možné přistoupit ke zrychlenému schématu očkování proti klíšťové encefalitidě vakcínou Encepur.

Podívejte se také na:

Cena očkování

Očkování proti klíšťové encefalitidě se řadí mezi tzv. nepovinná očkování, která zpravidla nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami. V závislosti na konkrétní zdravotní pojišťovně a aktuálních akcích pro její pojištěnce je ale možné využít poměrně často poskytované příspěvky na očkování.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.stop-kliste.cz se svou rodinou, přáteli a známými.