Očkování proti klíšťové encefalitidě

Encepur: vakcína proti klíšťové encefalitidě

Česká republika patří dlouhodobě k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Proti klíšťové encefalitidě neexistuje antivirový lék, o to větší význam má prevence. Vysokou míru ochrany před touto nemocí může nabídnout očkování proti klíšťové encefalitidě vakcínou Encepur, která je k dostání ve variantách pro děti i dospělé. Základní očkování se skládá ze tří dávek, za 3 roky je nutné první přeočkování. Ochranu proti klíšťové encefalitidě lze očekávat přibližně 2 týdny po druhé dávce. Další dávky jsou důležité pro dlouhodobou ochranu. O výběru konkrétní vakcíny je vhodné poradit se s lékařem.

Očkování proti klíšťové encefalitidě u dětí a dospělých

Očkování dětí proti klíšťové encefalitidě je možné již od 1 roku věku. Očkování novorozenců ani očkování kojenců do 1 roku věku se neprovádí. Často se stává, že rodiče zajistí očkování proti klíšťové encefalitidě dětem, sebe však opomenou. Průběh onemocnění přitom bývá závažnější u dospělých a starších lidí. Zejména starší pacienti mohou mít silnější potíže vyžadující delší pobyt v nemocnici na jednotce intenzivní péče, může dojít k selhání životně důležitých orgánů a nejzávažnější formy nemoci mohou skončit i smrtí.

  • Dětská forma inaktivované vakcíny Encepur: od 1 roku do 11 let.
  • Dospělá forma inaktivované vakcíny Encepur: od 12 let.

Kdy neočkovat?

Očkování proti klíšťové encefalitidě se nedoporučuje:

  • U osob, které jsou přecitlivělé na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku (seznam pomocných látek je uvedený v příbalových letácích vakcín).
  • U osob s akutním onemocněním vyžadujícím léčbu. Očkování proti klíšťové encefalitidě nesmí v těchto případech proběhnout dříve než dva týdny po plném uzdravení.
  • U osob, u kterých po předchozím očkování vznikly nežádoucí účinky. Nežádoucí reakce po očkování proti klíšťové encefalitidě jsou kontraindikací dalšího očkování stejnou vakcínou až do vyjasnění příčin jejich vzniku. Je to zvláště důležité u nežádoucích účinků, které se neomezují pouze na místo aplikace injekce.
  • Dále je nutné pečlivě zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě u osob s anamnézou poškození mozku.

 

Je ochrana očkováním stoprocentní?

Podobně jako jiné vakcíny ani vakcína Encepur nemusí ochránit 100 % očkovaných osob.

 

Omezený režim po očkování?

Po očkování mohou nastat nežádoucí reakce, jako je bolest hlavy, horečka, zvracení, malátnost či jiné příznaky podobné chřipce, které vyžadují klidový režim. Některé z nežádoucích účinků mohou ovlivnit schopnost řídit a obsluhovat stroje.

 

Očkování a těhotenství či kojení

Bezpečnost očkování proti klíšťové encefalitidě během těhotenství a kojení nebyla v klinických studiích stanovena. Proto je nutno pečlivě zvážit riziko a prospěch očkování proti klíšťové encefalitidě u těhotných nebo kojících žen.

Podívejte se také na:

Cena očkování

Očkování proti klíšťové encefalitidě se řadí mezi tzv. nepovinná očkování, která zpravidla nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami. V závislosti na konkrétní zdravotní pojišťovně a aktuálních akcích pro její pojištěnce je ale možné využít poměrně často poskytované příspěvky na očkování.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.stop-kliste.cz se svou rodinou, přáteli a známými.